Számtalan oka van annak, hogy minden nap mozognunk KELL. Nem létezik még egy ilyen mellékhatásoktól mentes módszer a stressz és izomfeszességek csökkentésére.
Ez a gondolat természetesen az unalomig ismételt, elcsépelt, mindenki hallotta már ezerszer. Nem szokták azonban elmagyarázni a hátterét. Mi megtesszük!
Modern ártalmaknak kitett testünket ősi rendszerek irányítják. Különböző elméletek szerint 200.000-300.000 évvel ezelőtt jelent meg az anatómiailag modern ember és 50.000-60.000 évvel ezelőtt kezdett modern módon viselkedni. 50.000 év! Ehhez képest még az egyiptomi piramisok is tegnap épültek. Idegrendszerünk, hormonrendszerünk, izomzatunk felépítése sok tízezer év alkalmazkodásait használja a mai napig. Hogyan is érhetne fel az elmúlt akár 100 év néhány változása a korábbi tízezer évekkel?
Vadászó-gyűjtögető ősünk használta tökéletesen a testünket. Fizikai értelemben mi is erre születtünk, az inaktív irodai életmód tönkretesz bennünket. Az ősi mechanizmusok úgy alakultak ki, hogy életben tartsanak minket amikor a tigris elől kell menekülni és segítsenek akkor is, amikor nekünk kell elejteni a zsákmányt. Ehhez izmainknak azonnal aktiválódniuk kell amikor menekülünk vagy üldözünk, és kitartóan kell dolgozniuk.
Ebben segít a szimpatikus idegrendszer aktiválódása, az adrenalin és noradrenalin hormonok:
· gyorsuló szívverés
· magasabb vérnyomás
· izmok feszülése
· emésztés lassulása/leállása a stresszhelyzet idejére
Ezután nagyon gyorsan kell regenerálódni amikor pihenőhöz jutunk, mert nem tudjuk mikor kell ismét üldözni vagy menekülni.
Aktiválódik a paraszimpatikus (nyugtató) idegrendszer, acetilkolin kerül a véráramba.
· csökken a szívfrekvencia
· csökken a vérnyomás
· ellazulnak az izmok
A veszély elmúlása után az izmok azonnal megpihennek.
Mindez úgy kapcsolódik mai életünkhöz, hogy az idegrendszer nem tesz különbséget a tigris elől menekülés stresszhelyzete és a másik autós vagy éppen a főnökkel veszekedés között. Ezekre a stresszhelyzetekre is izomfeszüléssel és a többi természetes reakcióval válaszol.
Így pedig, mivel modern életünkben szó szerint beleragadunk a mindennapos egésznapos stresszhelyzetekbe, könnyedén küzdhetünk krónikus fájdalmas feszességekkel, belgyógyászati és egyéb orvosi problémákkal akár pusztán csak életmódunk miatt.
A reflexesen befeszített izmokat akarattal nem tudjuk ellazítani. Ezt csak az idegrendszer képes megtenni, ha szépen kérjük. Itt jön képbe a testmozgás. Az ősi folyamatok kihasználhatók azzal, hogy testünk számára megfelelő módon sportolással okozunk stresszhelyzetet, mert a sportolás végét az idegrendszer úgy értelmezi, hogy sikeres volt a vadászat, megnyugodhatunk. Acetilkolin termelődik, pillanatok alatt ellazulnak az izmok melyeket akaratlagosan nem tudnánk ellazítani.
Ezt a hatást remekül kiegészítik a különböző masszázsok, manuális lazító technikák, stretching és egyebek.
Mindennek alapja viszont a rendszeres és változatos sportolás, mert az ősember-szoftvert átírni nem tudjuk de felhasználni igen.