Gyakran találkozunk megrövidült izmokkal. A legtöbb gyógytornász, masszőr, edző ilyenkor a statikus vagy jobb esetben statikus és dinamikus (esetleg PIR vagy PNF) stretchinget tekinti a legfőbb tennivalónak. Feszegetik a megrövidült izmokat és feszegető otthoni feladatokat adnak a Páciensnek.
Ízületeink beszűkülését az izmok rövidülésén túl több tényező okozhatja:
- rugalmatlan fascia
- kezeletlen heg
- letapadások
- idegrendszeri feszülések
- ízületi tok gyulladása
- immobilitás
- stressz miatti myofasciális feszülés
Izmaink beszűkülése sok esetben csak következmény, nem pedig kiváltó ok. A jó szakember alapos vizsgálat után, az összes releváns tényező figyelembe vételével dönt a megfelelő kezelésekről. Önmagában a nyújtás aligha lesz elég.
De mivel az ízületek beszűküléséhez törvényszerűen fog kapcsolódni izomrövidülés, érdemes megismerni a legmodernebb eljárást amivel az izmok mobilitását növelni tudjuk.
Először tisztázzuk mi okoz izomrövidülést.
Izom -> izomrost -> miofibrillum -> sarcomer. Így épülnek fel az izmok, legkisebb működési egység a sarcomer. Minél több sarcomer kapcsolódik sorban egymáshoz, annál hosszabb az izom, annál több mozgást enged az ízületnek.
Most jön a lényeg! Az egymással összekapcsolódó sarcomerek száma nem állandó!! Számuk csökken és növekszik, életmódunktól függően.
Ami csökkenti:
- részleges immobilizáció, amikor nem mozgatjuk teljes tartományban például karjainkat
- teljes immobilizáció, például sérülés miatti gipszelés
Ősember-szoftver fut rajtunk, ami a vadászó-gyűjtögető életmódot ismeri, ez ellen nincs mit tenni. A nem használt, szükségtelennek tűnő sejteket (izom, porc, csont) a szervezet eltávolítja, nem pazarol energiát a fenntartásukra. Így a sarcomerek számát is csökkenti ha módja van rá, feleslegesen hosszú izmokat nem tart fenn.
A sarcomerek száma azonban növelhető is!
Erre a legjobb megoldás a megfelelő típusú erősítés, ami mikrosérüléseket okoz a sarcomerekben, majd a regeneráció folyamán őssejtek fonódnak a sérült miofibrillumra és hasonulnak a miofibrillumhoz. Így több sarcomer, hosszabb izomrost lesz a regeneráció végére.
Ahhoz pedig, hogy a megfelelő helyre irányítsuk ezt a folyamatot, a kiválasztott izom maximálisan megnyújtott helyzetében adunk ellenállást egy gumiszalaggal és kis rugózásokat végeztetünk a Pácienssel.
Jól felépített programmal néhány hét alatt eredmény érhető el.
Kiegészítőként nagyon fontos szerepet töltenek be ilyen rehabilitáció esetében a gyógymasszázs, az SMR eszközök és az ellenállásos nyújtás, mert ezek tágítják az izompólyát.
A komplex kezelésben pedig szükség lehet idegmobilizációra, ízületi mobilizációra, hegkezelésre, gyulladás esetén akár gyógyszerek alkalmazására.